Facebook Koła Naukowego Inclusion

Konferencja Naukowa "Od stygmatyzacji do integracji - podróż po równe szanse"

Dnia 24.04.2023 r. członkinie Koła Naukowego Inclusion wzięły udział w Konferencji Naukowej "Od stygmatyzacji do integracji - podróż po równe szanse", która odbyła się na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu Filia w Opolu.
Na Konferencję zostaliśmy zaproszeni przez Koło Naukowe Integracja oraz Panią Profesor Irenę Motow.
Po wstępie wygłoszonym przez naszą opiekunkę koła, Panią Profesor Tamarę Zacharuk, przedstawiłyśmy prezentację pt. "Doświadczenia Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w działaniach inkluzyjnych". Opowiedziałyśmy o działaniach Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, Centrum Inkluzji Społecznej oraz Koła Naukowego Inclusion. Przedstawiłyśmy również czasopismo naukowe „Student Niepełnosprawny. Szkice i rozprawy” Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Na zakończenie opowiedziałyśmy o projektach, które mają miejsce w naszej Uczelni: "Doświadcz tego sam" oraz "UPH w Siedlcach – Uniwersytet MAXI".
Na Konferencji miałyśmy okazję wysłuchać wielu znakomitych wystąpień. Profesor Leszek Ploch "Pozbawieni szans czy narażeni na marnotrawstwo skazujące-kontekst udziału osób z niepełnosprawnością w kulturze".
Pan Dziekan Wydział Nauk Społecznych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym im. Jana Długosza w Częstochowie "Stygmatyzacja a włączenie osób z niepełnosprawnością w otwarty rynek pracy".
Wacław Mitoraj "Adaptacja do warunków kary pozbawienia wolności a reintegracja. Aspekt psychologiczny przygotowania skazanych do zwolnienia".
Mjr Magdalena Jankowska-Guściora "Oddziały terapeutyczne w polskim systemie penitencjarnym: ochrona przed stratyfikacją społeczną - pomoc w reintegracji.”
Magdalena Mitoraj ,,Stygmatyzacja bez szans na integrację: perspektywy osadzonych w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie z filią w Czersku".
Janek Gawroński "Różnorodny JA" O tym jak to jest być osobą w spektrum autyzmu, o tym co wzmacnia, a co jest barierą w dostępie co całego życia. Perspektywa samorzecznika".
Podczas Konferencji uczestniczyłyśmy również w Koncercie Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy” pod kierownictwem Hani Szczepańskiej- Ploch.
Mamy nadzieję, że nasz udział w Konferencji zaowocuje współpracą naukową z innymi Uniwersytetami.konferencja1konferencja2konferencja3

Dni Otwarte Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

W dniach 21-22.03.2023 r. braliśmy udział w dniach otwartych na naszej uczelni! Tym razem reprezentowaliśmy nie tylko nasze Koło, ale cały Instytut Pedagogiki. Zależało nam, aby pokazać uczniom szkół średnich jak najwięcej elementów charakteryzujących pedagogiki wszelakich specjalności. Stoisko zapełniliśmy plakatami, zabawkami Montessori, basenem z piaskiem kinetycznym i masą innych rzeczy, które można zobaczyć na zdjęciach. Każdy mógł również pomalować wycięte z papieru skarpetki, które przypominały, że pierwszy dzień Dni Otwartych UPH to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się stolik sensoryczny, w którym nie tylko uczniowie szkół średnich, ale i studenci razem z pracownikami uczelni mogli lepić figurki z piasku. Było nas dużo i dużo się działo. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy porwać do zabawy z chustą animacyjną większość przechodzących obok nas osób. Sami bawiliśmy się przy tym świetnie. Mamy nadzieję, drodzy przyszli studenci naszej uczelni, że udało nam się Was zachęcić do zasilenia naszych uczelnianych szeregów i progów Koła.
dni otwarte1dni otwarte2dni otwarte3dni otwarte4

Spotkanie Świąteczne członków Koła Naukowego Inclusion


13 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie opłatkowe członków naszego Koła Naukowego Inclusion. Spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze, głównym motywem spotkania było poznanie tradycji i zwyczajów każdego z członków Koła. Odpowiadaliśmy na pytanie „Bez czego nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia?”. Z racji tego, iż pochodzimy z różnych regionów Polski, odpowiedzi były ciekawe i często zaskakujące. Część z nas spędza święta w gronie dużej, wielopokoleniowej rodziny, inni tylko z najbliższymi. W niektórych domach choinka musi być żywa, u kogoś tradycją jest coroczne kupowanie nowej bombki na choinkę przez najmłodszego członka rodziny. W wielu rodzinach nie zapomina się także o zwierzętach, dostają one prezenty i składa się im życzenia.
Tradycyjne potrawy wigilijne też różnią się od siebie. Najciekawszymi z wymienionych były: kutia (słodki deser z pszenicy i bakalii), moczka (zupa z piernika) oraz pierogi, w których można znaleźć pieniążki na szczęście. Na spotkaniu nie zabrakło mandarynek, pierników oraz drobnych upominków.
Powitaliśmy również w naszym gronie nowe członkinie i członków, z czego niezmiernie się cieszymy.
Życzymy wszystkim wesołych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.


Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Edukacja włączająca w Polsce i Bułgarii”


1 grudnia 2022  r. odbyła się pierwsza organizowana przez nasze Koło Międzynarodowa Konferencja Naukowa, którą udało nam się poprowadzić hybrydowo. Głównym tematem naszego wydarzenia była „Edukacja włączająca w Polsce i Bułgarii”.
Konferencja rozpoczęła się dwujęzycznym powitaniem gości przez naszą przewodniczącą - Annę Michalską, która dodatkowo streszczała wypowiedzi prelegentów w wybranym języku. Następnie głos zabrała pani Prof. Julia Doncheva z Uniwersytetu w Ruse, która przybliżyła nam jak wygląda system edukacji w Bułgarii. Mieliśmy okazję usłyszeć głos naszej niezastąpionej opiekunki - pani Prof. Tamary Zacharuk, która w duchu zainteresowań naszego Koła poświęciła czas na opowiedzenie o edukacji włączającej. Z sekcji wykładowej głos zabrała również wspierająca nasze działania pani doktor Ewa Jówko, która zwróciła uwagę na savoir-vivre w edukacji inkluzyjnej.
Szansę na wypowiedzenie się mieli również studenci. Justyna Machowiec i Weronika Okuniewska mówiły o znaczeniu udoskonalania języka migowego wśród medyków. Izabela Katner opowiedziała jaki wpływ ma diagnoza niepełnosprawności na rodzinę w oparciu o doświadczenia swoich rodziców i jej siostry. Praca powstała we współpracy z Zofią Czyżewską. Konferencja przebiegała w ciepłej i przyjemnej atmosferze.
Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że nasze marzenia o udanej konferencji ziściły się, a frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy Pani Dziekan Malinie Kaszubie za umożliwienie nam zorganizowania Konferencji. Dziękujemy również Pani Elżbiecie Krzymowskiej i Panu Krzysztofowi Madejowi za współpracę.
Chcemy bardzo serdecznie podziękować za udział wszystkim Gościom. Przyjemnością był dla nas czas spędzony w tak zacnym gronie. Jednocześnie już teraz chcemy zaprosić na następne organizowane przez nas wydarzenia, o których będziemy na bieżąco informować.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Edukacja włączająca w Polsce i Bułgariiuczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Edukacja włączająca w Polsce i Bułgariiuczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Edukacja włączająca w Polsce i Bułgariiuczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Edukacja włączająca w Polsce i Bułgarii


Udział w wernisażu wystawy „Ławeczka”


Dnia 8 listopada 2022 r. uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu wystawy „Ławeczka”. Blisko Sacrum”. Grupa artystów: Tomasz Nowak, Aleksandra Rykała, Marcin Sutryk, Maciej Tołwiński pokazała społeczności akademickiej i przybyłym gościom dzieła przedstawione w charakterystycznym dla siebie języku malarskim. Artyści wybrali obrazy odnoszące się do sfery sacrum, pozwolili odnaleźć transcendencje i doświadczyć nastroju, który jej towarzyszy.
uczestnicy wernisażu wystawy Ławeczka